Bříza bělokorá – symbol mládí, svěžesti a nového života

Bříza je považována za všestrannou léčivku. Zatímco listy se chlubí svými diuretickými vlastnostmi, pupeny umí pomoci třeba u osteoporózy.

Odpradávna je bříza přirovnávána ke štíhlé dívce v rozpuku mládí, s rozevlátými vlasy, plné života, síly a radosti. Je symbolem propukajícího jara, ale také stromem, z nějž nezůstane téměř nic nevyužito – od mízy až po dřevo.

Bříza bělokorá (Betula pendula, Roth) je štíhlý strom ze stejnojmenné čeledi břízovitých (Betulaceae). Dorůstá výšky asi 20 metrů. Mladé stromky mají hladkou lesklou kůru, starší stromy pak zdobí charakteristická černě rozpraskaná bílá kůra. U nás se bříza vyskytuje velmi hojně až do nadmořské výšky 1000 m n. m. Roste ve světlejších lesích, na okrajích pasek, luk a pastvin. Protože je poměrně nenáročná na obsah živin v půdě a nevadí jí ani znečištěné ovzduší, bývá často pionýrským druhem při osidlování nově vzniklých stanovišť (například haldy po těžbě). Její nenáročnost je na druhou stranu nevýhodou, protože jako náletová dřevina může zabraňovat v růstu jiným stromům.

Bříza je považována za všestrannou léčivku. Zatímco listy se chlubí svými diuretickými vlastnostmi, pupeny umí pomoci třeba u osteoporózy.

Bříza je považována za všestrannou léčivku. Zatímco listy se chlubí svými diuretickými vlastnostmi, pupeny umí pomoci třeba u osteoporózy.

Břízy kvetou v dubnu až v červnu. Plodit však začínají až v patnácti letech. Bříza je poměrně dlouhověká, dožít se může až 150 let.

Využití břízy jako léčivky

Bříza má velmi všestranné využití. Mladé listy břízy sbírané na jaře hned po jejich rozvití jsou z herbářů a bylinkářské literatury známé pro své léčivé účinky. Připravují se z nich nálevy, které zmírňují potíže při revmatismu, pročišťují ledviny a působí proti močovým kamenům. Zevně se používají jako dezinfekční prostředek a na čištění pleti. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny a pomáhají léčit záněty ledvin. Na léčbu revmatismu se doporučuje používat rovněž březová šťáva, získávaná navrtáním kmene břízy, což je ale v ČR zakázané. Březová voda je také doslova elixírem pro vlasy. Zlepšuje jejich kvalitu a lesk. Březová voda se v severských zemích a v Rusku nechává zkvasit a získává se tak březové víno.

Březová kůra, která velmi dobře hoří i za vlhka, je společně s březovým dřevem surovinou na výrobu dehtu. Tato olejovitá kapalina se získává destilací a slouží na léčbu nejrůznějších kožních onemocnění.

Víte, že …

se bříza doporučuje i při detoxikaci, dietách či hubnutí a nepřímo dokáže pozitivně ovlivnit i výskyt celulitidy?

Kde se ještě bříza uplatní?

Když se podíváme na další využití břízy, zjistíme, že se bříza uplatňuje při mnohých dalších lidských činnostech. Z březového proutí se již odpradávna pletla košťata i košíky. Dřevo se používalo v kolářství na výrobu ojí a loukotí, hojně bylo využíváno také v řezbářství a bednářství. Její kůra hoří i za mokra a je z historie známá jako přírodní podpalovač.

Bříza má velmi všestranné využití. Mladé listy břízy sbírané na jaře hned po jejich rozvití jsou z herbářů a bylinkářské literatury známé pro své léčivé účinky.

Bříza má velmi všestranné využití. Mladé listy břízy sbírané na jaře hned po jejich rozvití jsou z herbářů a bylinkářské literatury známé pro své léčivé účinky.

Bříza v přípravku Liftea Bylinky na odvodnění

Břízu najdete v doplňcích stravy Liftea Bylinky na odvodněníLiftea Metabolik. Využívá se zde její schopnost napomáhat normální funkci močových cest a vylučování. Bříza má totiž schopnost zbavit tělo přebytečné vody.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu