Svými modrými květy inspirovala čekanka už nejednu poetickou duši. Trpělivě čeká, než si jí všimneme –stejně jako modrooká dívka na svého milého.
Svými modrými květy inspirovala čekanka už nejednu poetickou duši. Trpělivě čeká, než si jí všimneme –stejně jako modrooká dívka na svého milého.

Čekanka obecná – modrá je dobrá, léčí i chutná

Svými modrými květy inspirovala čekanka už nejednu poetickou duši. Trpělivě čeká, než si jí všimneme –stejně jako modrooká dívka na svého milého.

Čekanka obecná (Cichorium intybus L.) z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) je vytrvalá bylina s přímou větvenou tuhou lodyhou. Kvete od července do října, modrými, vzácně i bílými nebo narůžovělými květy, které po utržení velmi rychle vadnou. Najdeme ji především na suchých stanovištích, u cest, na pastvinách, na železničních náspech, mezích a loukách. Čekanka je hojně rozšířená od nížin až do podhůří.

Pro farmaceutické účely se sbírá především kořen čekanky, méně pak kvetoucí nať a listy.
Pro farmaceutické účely se sbírá především kořen čekanky, méně pak kvetoucí nať a listy.

Čekanka se u nás vyskytuje ve třech variantách. Planě rostoucí je Cichorium intybus, která se využívá především jako léčivka. Dále čekanka setá (Cichorium intybus subsp. sativum), jejíž kořeny se využívají pro přípravu náhražky kávy s názvem cikorka, a která často zplaňuje. Posledním poddruhem je čekanka listová (Cichorium intybus subsp. foliosum), která pochází z Egypta a pěstuje se jako zelenina – tzv. čekankové puky (listy bez zeleného barviva, vzniklé po přezimování).

Využití čekanky jako léčivky

Pro farmaceutické účely se sbírá především kořen čekanky, méně pak kvetoucí nať a listy. Kořeny, které při poškození roní bílou tekutinu, se vyrývají v září a říjnu, kvetoucí nať pak od července do září.

Hlavní účinné látky čekanky jsou právě v mléčné šťávě rostliny. Ta obsahuje glykosidickou hořčinu intybin, terpenové hořčiny, silice, cholin, třísloviny a inulin.

Inulin obsažený v Čekance pomáhá zlepšovat zažívání, pomáhá proti zácpě, při hubnutí.
Inulin obsažený v Čekance pomáhá zlepšovat zažívání, pomáhá proti zácpě, při hubnutí.

Díky hořčinám je čekanka významnou součástí bylinných čajů na nemoci jater a žlučníku, ulevuje od bolesti pocházející od žlučových nebo ledvinových kamenů a působí jako slabý protijed při otravě jater. Inulin pomáhá zlepšovat zažívání (rozpustná vláknina, metabolizuje se až v tlustém střevě, působí jako prebiotikum), pomáhá proti zácpě, při hubnutí. Je také velmi prospěšný pro pacienty trpící cukrovkou, protože má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi.

Zevně lze výluh z čekanky aplikovat při některých kožních chorobách (vyrážky, vředy, uhry), očních zánětech (užívá se výhradně květ) nebo na zanícené či opuchlé klouby. Čerstvá šťáva z kořene vmasírovaná do pokožky hlavy podporuje růst vlasů.

Díky hořčinám je čekanka významnou součástí bylinných čajů na nemoci jater a žlučníku, ulevuje od bolesti pocházející od žlučových nebo ledvinových kamenů a působí jako slabý protijed při otravě jater.
Díky hořčinám je čekanka významnou součástí bylinných čajů na nemoci jater a žlučníku, ulevuje od bolesti pocházející od žlučových nebo ledvinových kamenů a působí jako slabý protijed při otravě jater.

Čekanka v přípravku Liftea LaxAktiv sirup

Inulin se jako přírodní rozpustná vláknina uplatňuje v doplňku stravy Liftea LaxAktiv sirup. Ten je určen pro bezproblémové vyprazdňování nejen pro děti, ale je účinným řešením zácpy pro každého bez rozdílu věku. Sirup obsahuje přirozeně projímavé ovoce a rozpustnou vlákninu v podobě inulinu z čekanky a psyllia ze semen jitrocele indického.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu