Hloh je bylinou úzce spojovanou s léčbou srdečních problémů. Umí normalizovat výšku krevního tlaku a pomáhat rozšiřovat srdeční cévy.
Na jaře nepřehlédnutelný díky záplavě bílých, nepříliš libě vonících květů, na podzim obsypaný zářivě rudými plody a pro křesťany symbol Panny Marie. To vše a mnohem víc je ukryté uvnitř trnité hradby hlohu.Hloh obecný (Crataegus oxycantha nebo C. laevigata) je trnitý keř z čeledi růžovitých (Rosaceae), dorůstající výšky 5–7 metrů. Vyskytuje se od nížin po hory. Vyžaduje slunná stanoviště, proto ho najdeme především na okrajích lesů, u cest, na stráních a na kamenitých mezích, kde vytváří souvislé houštiny. Hloh kvete v květnu až červnu bílými květy nepříjemné vůně uspořádanými v chocholících. Plody jsou červené eliptické malvice, dlouhé asi jeden centimetr, které obsahují nejméně dvě semena. Dozrávají na přelomu září a října.

Využití hlohu jako léčivky
Pro léčebné použití se na jaře sbírají nezdřevnatělé konce větévek s listy a květy nebo samotné květy, na podzim pak plody hlohu. Ty je nutné sbírat ještě před příchodem prvních mrazů, aby nedošlo k jejich znehodnocení.
Již v antickém Řecku byl hloh znám jakožto velmi dobře působící srdeční lék. V tehdejší době se užíval především odvar z mladých listů. Nyní se jako léčivo nejčastěji využívá květ, popřípadě jeho kombinace se sušenými plody. Nejúčinnější je ale tinktura z květů.

Čaj ze sušených květů hlohu působí jako srdeční tonikum – povzbuzuje srdeční činnost, a proto je doporučován zejména starším osobám na zlepšení průtoku krve srdcem a na snížení krevního tlaku (přesněji na jeho normalizaci). Kromě toho se používá při srdečních neurózách, při rekonvalescenci z mrtvice a při nespavosti. V lidovém léčitelství je známý také jako prostředek na zmírnění problémů při klimakteriu a na migrény.
Víte, že …
je hloh považován za přírodní srdeční tonikum vhodné pro seniory s diagnózou Cor senille, tedy unaveného srdečního svalu. Jde o nemoc, kdy srdce bije velmi rychle i v klidu, aniž k tomu má zjevný důvod.
Kde se ještě hloh uplatní?
Plody hlohu zvané hložinky se dají použít k výrobě chutné marmelády. Květy hlohu se pak mohou nakládat do vína nebo destilátu.
Hloh je hojně využívaný i jako okrasná dřevina. Vyšlechtěno bylo několik kultivarů s bohatým růžovým květenstvím. Často ho najdeme jako součást živých plotů chránících pozemek před nevítanými vetřelci. Za zmínku stojí, že už ve středověku se keře hlohů sázely kolem stavení, ale zatímco teď mají za úkol odhánět nezvané hosty, dřív se věřilo, že hloh chrání stavení před blesky a toulavými ďábly.

Hloh v přípravku Liftea Hloh, jmelí a česnek
Hloh najdete v doplňku stravy Liftea Hloh, jmelí a česnek jako jednu ze třech bylin pro zdravé srdce a cévy.
Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu