Jmelí je pro většinu lidí především symbolem Vánoc. Málokdo ale ví, že tato rostlina není jen na ozdobu, ale že je i velmi ceněnou léčivkou.
Jmelí je pro většinu lidí především symbolem Vánoc. Málokdo ale ví, že tato rostlina není jen na ozdobu, ale že je i velmi ceněnou léčivkou.

Jmelí bílé – magický pomocník našich předků, léčivka i jed

Jmelí je pro většinu lidí především symbolem Vánoc. Málokdo ale ví, že tato rostlina není jen na ozdobu, ale že je i velmi ceněnou léčivkou.

Jmelí bílé (Viscum album L.) je stálezelený poloparazitický keřík z čeledi santálovitých (Santalacae), rostoucí v korunách listnatých (j. b. pravé – V. a. subsp. album) i jehličnatých stromů (j. b. borovicové – V. a. subsp. austriacum; j. b. jedlové – V. a. subsp. abietis).

Svými kořeny čerpá od hostitelských stromů vodu s rozpuštěnými minerálními látkami, ze kterých si fotosyntézou vytváří vlastní asimiláty. Hostitele nijak výrazně nepoškozuje, naopak jim poskytuje látky, které stromy chrání před některými živočišnými a houbovými škůdci. Rostoucí jmelí ale poškozuje strukturu dřeva, takže takovéto větve již nelze použít k dalšímu zpracování. Rovněž zahrádkáři jmelí nevidí rádi, protože příliš zahušťuje koruny ovocných stromů a plody pak nemají dostatek slunce a jsou náchylnější k plísňovým chorobám. Máte-li malé děti, dávejte si také pozor v době, když ze stromů padají plody jmelí. Ty jsou totiž mírně jedovaté a mohou způsobit otravu.

Jmelí bílé je stálezelený poloparazitický keřík z čeledi santálovitých (Santalacae), rostoucí v korunách listnatých i jehličnatých stromů.
Jmelí bílé je stálezelený poloparazitický keřík z čeledi santálovitých (Santalacae), rostoucí v korunách listnatých i jehličnatých stromů.

Bylině jmelí se již odnepaměti přisuzovaly magické účinky. Přesto, že sběr jmelí není příliš snadný, bylo jmelí využíváno už ve starém Řecku a Římě. Pohanští Slované nazývali jmelí metlou duchů a odháněli jím nemoci, uřknutí a zlé bytosti, například vlkodlaky. Mnohem širší využití pak našlo jmelí u Keltů. Používalo se při nejrůznějších obřadech, kladlo se pod polštář pro přivolání věšteckých snů nebo se jen umisťovalo v domech na přivolání štěstí. Využívalo se i jeho léčivých účinků, například při zimnici nebo na vyhnání parazitů.

Využití jmelí jako léčivky

Jmelí je používáno i v moderní medicíně. Sbírají se mladé listy, které se pak suší, drtí na prášek a používají do různých směsí nebo tinktur. Protože ale jmelí rostoucí na různých stromech obsahuje různé množství léčivých látek a může být dokonce i jedovaté (jmelí rostoucí na topolech), není vhodné věnovat se samosběru, ale spíš si jmelí koupit v podobě kvalitního doplňku stravy.

Jmelí bílé podle herbářů a tradiční přírodní medicíny snižuje krevní tlak, působí močopudně, tlumí bolesti hlavy či pocity návalů krve do hlavy (zejména v klimaktériu).
Jmelí bílé podle herbářů a tradiční přírodní medicíny snižuje krevní tlak, působí močopudně, tlumí bolesti hlavy či pocity návalů krve do hlavy (zejména v klimaktériu).

Jmelí bílé podle herbářů a tradiční přírodní medicíny snižuje krevní tlak, působí močopudně, tlumí bolesti hlavy či pocity návalů krve do hlavy (zejména v klimaktériu). Pomáhá při závratích, zastavuje krvácení, reguluje vylučování žluči a činnost slinivky, užívá se při hypertyreóze (zvýšené činnosti štítné žlázy), jako podpůrného prostředku se jej užívá při léčbě rakoviny. Využívá se i v kosmetice do mastí na zklidnění kůže. Ve formě macerátu (výluh ve studené vodě) pomáhá i při překonávání stresových situací.

Jmelí bílé v přípravku Liftea Hloh, jmelí, česnek

Unikátní vlastnosti jmelí využívá i doplněk stravy Liftea Hloh, jmelí, česnek a to v unikátní kombinaci třech bylin pro srdce a cévy. Hodí se pro každého, kdo si chce uchovat zdravé srdce a cévy a zejména pak pro lidi ohrožené kardiovaskulárními problémy.

Protože ale jmelí rostoucí na různých stromech obsahuje různé množství léčivých látek a může být dokonce i jedovaté (jmelí rostoucí na topolech), není vhodné věnovat se samosběru, ale spíš si jmelí koupit v podobě kvalitního doplňku stravy.
Protože ale jmelí rostoucí na různých stromech obsahuje různé množství léčivých látek a může být dokonce i jedovaté (jmelí rostoucí na topolech), není vhodné věnovat se samosběru, ale spíš si jmelí koupit v podobě kvalitního doplňku stravy.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu