Kolagen je považován za elixír mládí

Úbytek kolagenu v našem těle má za následek stárnutí. Zhoršující se kvalita pleti a vrásky, lámavé nehty či vlasy, ale i bolestivé klouby: za tím vším už po třicítce stojí obvykle chybějící kolagen v našem těle.

Celý svět hledá elixír mládí, a přitom jsme jej už dávno našli, jen jej nejspíš málo užíváme. Je jím kolagen. Tvoří až 30 % všech proteinů (tedy bílkovin) v těle a je základní složkou našich pojivých tkání, které tvoří až z 80 %. Zmíněná charakteristika kolagenu však zní ale až příliš vědecky a laikovi to o tom, jak je kolagen pro naše zdraví a krásu důležitý, mnoho neřekne. Avšak lze to říct i srozumitelněji. Nedostatek kolagenu má za následek stárnutí, zhoršení kvality vlasů, nehtů a kůže, i problémy s klouby. A nejen to. Tento výčet je již důvodem zamyslet se nad tím, jak jsme na tom s kolagenem a co při jeho nedostatků můžeme dělat.

Za kritický věk, kdy v našem těle začne ubývat kolagen, se pokládá třicítka. Ubývání přirozeného výskytu kolagenu je nevratné a souvisí s procesy stárnutí lidského těla. Pokud však chceme stárnutí zpomalit, máme šanci. Kolagen lze totiž tělu dodávat i ve správné stravě či v doplňcích stravy. Ne každý je však tělem přijímán stejně efektivně. Na výběru proto skutečně záleží.

Kolagen pro krásu

Dlouhodobě je kolagen v kosmetickém průmyslu považován za jakýsi elixír mládí, vedle kterého dnes jako rovnocenný partner stojí ještě kyselina hyaluronová. Stále častěji je však odborníky doporučované užívání kolagenu spíše vnitřně než zevně. Navíc ve správné formě, která je tělem dobře přijímaná a vstřebatelná.

Dejte pleti kolagen, odvděčí se vám omlazením

Vnitřní užívání kolagenu má příznivý vliv na stav pleti. Díky kolagenu je pleť lépe hydratována, nevysušuje se a vrací se její elasticita. Kolagen umí zpomalit proces stárnutí, a i v pokročilejším věku zachovat mladistvý vzhled.

Nehty, které se nelámou

Nekvalitní, lámavé nebo nerostoucí nehty jsou indikátorem toho, že s našim tělem není něco v pořádku. Obvykle mu něco chybí. A to „něco“ bývá kolagen. Díky kolagenu se umí nehty zlepšit natolik, že už nebudete potřebovat umělé nehty a ani různé podpůrné laky na pevnost nehtů, které mnohdy fungují spíše kontraproduktivně. Zvýšením příjmu kolagenu dokážeme obecně podpořit růst, kvalitu, pevnost a současně pružnost nehtů.

Zhoršila se kvalita vašich vlasů? Pravděpodobně vám chybí kolagen

Slabé, lámavé, třepící se i padající vlasy – to vše bývá následek v těle ubývajícího kolegu. Proto se nám vlasy s věkem tak výrazně zhoršují. I když existují vlasové přípravky s kolagenem, které se aplikují na vlasy, vnitřně, tedy orálně přijímaný kolagen, umí vlasům nabídnou stejné, ne-li vyšší účinky.

Zdravé klouby nemusí mít jenom mladí

Jedním z typických onemocnění spojených s věkem patří problémy s klouby. Řešením, jak se těmto problémům vyhnout, ale třeba je i zastavit, je dostatečný příjem kolagenu. Kosti, vazy, chrupavky i šlachy jsou tvořeny kolagenem. S jeho úbytkem pociťujeme bolesti kloubů, ty se následně opotřebovávají a náš pohybový aparát přestává fungovat, jak by měl. Právě na kloubech si mnoho lidí úbytek kolagenu s věkem uvědomí nejrychleji. Zejména po šedesátce jej v těle již máme naprostý nedostatek, a i když nad vráskami mávneme rukou, bolesti kloubů a pohybového aparátu nenechají chladným nikoho. Proto se doplňování kolagenu neoplatí zanedbávat.

Na co ještě nezapomenout?

  • Nezapomeňte, že k normální tvorbě kolagenu přispívá vitamín C.
  • Přírodními zdroj kolagenu jsou vejce, ryby, plody moře a vývar z kostí.
  • Kolagen lze doplnit vhodným doplňkem stravy s dobře vstřebatelnou formou kolagenu. Takovým je Liftea Colagenova HA, která obsahuje patentovaný hydrolyzovaný kolagen Peptan. Jde o bioaktivní kolagen v dobře vstřebatelné formě. Současně tento doplněk stravy obsahuje kyselinu hyaluronovou, která je vedle kolagenu další důležitou látkou příznivě ovlivňující stav naší pokožky a pojivových tkání. Dohromady tvoří kolagen a kyselina hyaluronová skvělé duo pro omlazení pleti, vlasů, nehtů i kloubů.
  • Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.