Kopřiva je považována některými z nás za obtížný plevel, jinými za nenahraditelnou léčivku či dokonce kulinářskou specialitu. Kam ji řadíte vy?
Kopřiva je považována některými z nás za obtížný plevel, jinými za nenahraditelnou léčivku či dokonce kulinářskou specialitu. Kam ji řadíte vy?

Kopřiva dvoudomá – žahavá královna léčivých bylin

Kopřiva je považována některými z nás za obtížný plevel, jinými za nenahraditelnou léčivku či dokonce kulinářskou specialitu. Kam ji řadíte vy?

Každému dobře známá kopřiva – najdeme ji všude, ve městech, na skládkách, v houštinách v lese, i u vody. Většinou se jí snažíme vyhnout, abychom se nepopálili o její listy. Často ji přehlížíme a považujeme jen za plevel. A to je poměrně škoda.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.) je vytrvalá, až dva metry vysoká bylina ze stejnojmenné čeledi kopřivovité (Urticaceae). Je to jedna z našich nejhojnějších rostlin. Vyskytuje se v lesích, podél cest, v okolí lidských sídel, i v nejvyšších polohách (roste i na Sněžce). Nejčastěji ji najdeme na vlhkých půdách s vyšším obsahem dusíku, kterých je v současnosti díky hnojení polí více než dost.

Kopřiva dvoudomá je vytrvalá, až dva metry vysoká bylina ze stejnojmenné čeledi kopřivovité. Je to jedna z našich nejhojnějších rostlin.
Kopřiva dvoudomá je vytrvalá, až dva metry vysoká bylina ze stejnojmenné čeledi kopřivovité. Je to jedna z našich nejhojnějších rostlin.

Listy kopřivy jsou pokryty žahavými chlupy, které obsahují serotonin a histamin, a už při pouhém doteku vyvolají mírnou kožní reakci a svědění. Právě tato její vlastnost z ní dělá rostlinu, kterou známe již od dětství a vedle pampelišky bude snad nejznámější rostlinou u nás vůbec.

Využití kopřivy jako léčivky

Kopřiva je jedna z prvních jarních bylin, kterou lze sbírat. Její mladé listy, které ještě tolik nepálí, se dají použít místo špenátu nebo do jarních polévek. Už v této podobě, jako zajímavé zpestření zdravého jídelníčku, jsou užitečné našemu zdraví. Jako léčivku lze však kopřivu využít i jinak.

Listy kopřivy obsahují velké množství chlorofylu, který se z nich také průmyslově izoluje. Chlorofyl se následně používá na výrobu vitaminů E a K. Díky vysokému obsahu chlorofylu je odvar z listů vhodný na povzbuzení metabolismu, působí močopudně, protizánětlivě a antirevmaticky, je vhodný na léčbu chudokrevnosti a urychluje hojení ran. Přidává se rovněž do čajových směsí na podporu kojení nebo proti nachlazení. Kromě listů se jako léčivo používá i kořen/oddenek kopřivy, jehož výtažky slouží při léčbě zvětšené prostaty.

Mladé listy kopřivy, které ještě tolik nepálí, se dají použít místo špenátu nebo do jarních polévek. Už v této podobě, jako zajímavé zpestření zdravého jídelníčku, jsou užitečné našemu zdraví.
Mladé listy kopřivy, které ještě tolik nepálí, se dají použít místo špenátu nebo do jarních polévek. Už v této podobě, jako zajímavé zpestření zdravého jídelníčku, jsou užitečné našemu zdraví.

Kde ještě se kopřiva uplatní?

Kopřivu můžeme znát rovněž jako součást kosmetických přípravků. Kopřivové šampony a tinktury se používají proti lupům, oplachování kopřivovým nálevem zajistí lesk vlasů a přispívá k jejich přirozenému zesílení. Výtažky z listů a z oddenků jsou důležitou součástí preparátů na léčbu slábnoucích a vypadávajících vlasů, protože jsou schopné inhibovat účinky hormonu DHT zodpovědného za degeneraci vlasových cibulek.

Zajímavostí kopřivy jsou možnosti jejího využití v textilním průmyslu. Kopřiva ve stoncích obsahuje poměrně dlouhá vlákna tvrdého lýka (hrubá přadná vlákna). Vlákna získaná ze stonku kopřivy jsou po zpracování velmi jemná, téměř bílá, dobře se barví a dobře sají vodu. Ve středověku byla proto využívána na výrobu plátna, podobně jako len. Za 1. světové války se tato technologie opět obnovila – armády používaly uniformy nazývané kopřiváky.

Kopřivě se většinou snažíme vyhnout, abychom se nepopálili o její listy. Často ji přehlížíme a považujeme jen za plevel. A to je poměrně škoda.
Kopřivě se většinou snažíme vyhnout, abychom se nepopálili o její listy. Často ji přehlížíme a považujeme jen za plevel. A to je poměrně škoda.

Kopřiva v přípravku Liftea Bylinky na odvodnění

Kopřivu najdete hned ve třech produktech Liftea: v doplňcích stravy Bylinky na odvodnění forte, Pro játra a ledviny a v Ostropestřec forte. Vždy je důležitou součástí unikátní kombinace bylin, kterou ten který doplněk stravy představuje.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu