Z mnoha druhů šalvějí má ta s přívlastkem „lékařská“ velice významné využití jako léčivka. Šalvěj se užívá zevně i vnitřně u mnoha problémů.
Z mnoha druhů šalvějí má ta s přívlastkem „lékařská“ velice významné využití jako léčivka. Šalvěj se užívá zevně i vnitřně u mnoha problémů.

Šalvěj lékařská aneb Spásu přinášející léčivka nejen proti pocení

Z mnoha druhů šalvějí má ta s přívlastkem „lékařská“ velice významné využití jako léčivka. Šalvěj se užívá zevně i vnitřně u mnoha problémů.

V pohádce Dívka na koštěti shání Saxana babské ucho, neboli, jak se později dozví, šalvěj, aby jí kouzlem pomohla zůstat v lidském světě. I ve skutečnosti je šalvěj jistým způsobem kouzelná, protože možnosti jejího použití jsou opravdu široké. I když takzvané babské ucho je přece jen jiný druh šalvěje než ta, o které teď bude řeč. Šalvějí totiž existuje hned několik druhů.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis L.) je 20–70 cm vysoký, poměrně nepřehlédnutelný vytrvalý polokeř, patřící do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Má naspodu dřevnatou lodyhu, která je trsovitě větvená. Kvete v intervalu červen až červenec velkými světle fialovými květy sestavenými do chudých vrcholových lichopřeslenů. Šalvěj lze dobře poznat i podle kořenité, mírně hořké vůně.

Z mnoha druhů šalvějí má ta s přívlastkem „lékařská“ velice významné využití jako léčivka. Šalvěj se užívá zevně i vnitřně u mnoha problémů.
Z mnoha druhů šalvějí má ta s přívlastkem „lékařská“ velice významné využití jako léčivka. Šalvěj se užívá zevně i vnitřně u mnoha problémů.

Přirozeně se šalvěj vyskytuje ve východním Středozemí, na teplých, slunných a chráněných stanovištích. U nás je už po staletí pěstována na zahrádkách, v teplejších oblastech někdy zplaňuje. Vyžaduje lehkou vápenitou půdu, která je bohatá na živiny.

Využití šalvěje jako léčivky

Šalvěj se v období středověku spojovala s nesmrtelností člověka. Tak tomu bylo i u Peršanů a Číňanů, kteří ji využívali jako prostředek proti stárnutí. Přestože v současnosti už nikdo nečeká, že mu šalvěj přinese věčný život, umí vyléčit pěknou řádku nemocí. Ne nadarmo je její latinské jméno odvozeno od slova salvus – zdravý, nebo salvatrix – spása.

Čaj ze šalvěje zmírňuje nadměrné pocení, pomáhá při menstruačních problémech, odstraňuje obtíže při klimakteriu. Je vhodný také tehdy, pokud chceme zlepšit koncentraci a oddálit duševní vyčerpanost.
Čaj ze šalvěje zmírňuje nadměrné pocení, pomáhá při menstruačních problémech, odstraňuje obtíže při klimakteriu. Je vhodný také tehdy, pokud chceme zlepšit koncentraci a oddálit duševní vyčerpanost.

U šalvěje se pro léčivý účinek sbírají listy, nebo celé bylinné vršky, a to v období od května do června, dokud šalvěj ještě nekvete. Obsahují poměrně velké množství silic, tříslovin, flavonoidů, saponinů a vitaminů skupiny B. Zajímavostí jsou specifické látky – fytoestrogeny, které jsou velmi blízké estrogenu (ženskému hormonu). U šalvěje je třeba dávat pozor na dávkování a délku užívání, protože silice s názvem thujon má ve vysokých dávkách toxické účinky.

Šalvěj lékařská v podobě kloktadla je velmi vhodná na léčbu krvácejících dásní, při angíně, horečkách a kašli. Čaj ze šalvěje zmírňuje nadměrné pocení, pomáhá při menstruačních problémech, odstraňuje obtíže při klimakteriu. Je vhodný také tehdy, pokud chceme zlepšit koncentraci a oddálit duševní vyčerpanost. Obklady ze šalvěje se používají na hnisající rány, popáleniny a štípnutí hmyzem. Šalvějovým nálevem si také můžeme oplachovat hlavu, čímž odstraníme svědění pokožky a zmírníme vypadávání vlasů.

U šalvěje se pro léčivý účinek sbírají listy, nebo celé bylinné vršky, a to v období od května do června, dokud šalvěj ještě nekvete.
U šalvěje se pro léčivý účinek sbírají listy, nebo celé bylinné vršky, a to v období od května do června, dokud šalvěj ještě nekvete.

Kde ještě se šalvěj uplatní

Díky své specifické vůni je šalvěj oblíbeným kořením. Používá se na dochucení mastnějších druhů mas, jako například husího. Hodí se i k zvěřině, rybám, omáčkám, sýrům, na přípravu bylinkového másla či paštik.

Šalvěj v přípravku Liftea Šalvěj + yzop

Šalvěj lékařská je bylinou známou jako prostředek vhodný k potlačení nadměrného pocení z různých příčin. Takto se používá i v doplňku stravy Liftea Šalvěj + yzop, kde se pro dosažení komplexního účinku kombinuje s yzopem lékařským. Přípravek se hodí pro potlačení nadměrného pocení u žen i u mužů a je vhodný i pro řešení potíží žen v klimakteriu.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu