Třezalka je opředena legendami sahajícími až k počátkům křesťanství. Prý na ní ulpěly kapky krve Krista, a proto je obdařena velkou léčivou silou.
Třezalka je opředena legendami sahajícími až k počátkům křesťanství. Prý na ní ulpěly kapky krve Krista, a proto je obdařena velkou léčivou silou.

Třezalka tečkovaná – léčivé kvítí svatého Jana

Třezalka je opředena legendami sahajícími až k počátku křesťanství. Prý na ní ulpěly kapky krve Krista, a proto je obdařena velkou léčivou silou.

Nenápadná žlutá rostlinka, třezalka tečkovaná (lat. Hypericum perforatum), je 10–100 cm vysoká bylina z čeledi třezalkovitých (Hypericaceae). Od jiných druhů třezalek je snadno rozpoznatelná díky dvěma vystouplým lištám v horní části a výrazně tečkovanými (siličné žlázky a nádržky) vejčitými listy. Žluté květy jsou uspořádány v květenstvích a objevují se od června do září. Bylinka třezalka se vyskytuje od nížin do podhorských oblastí, především na sušších slunných místech, například na stráních, skalách, okrajích lesa i na loukách.

Velmi známý je třezalkový olej, který se prodává pod názvem Janův olej. Při potírání čerstvých ran pomáhá k jejich rychlejšímu hojení, dá se použít i na masáže při bolestech zad a ischiasu.
Velmi známý je třezalkový olej, který se prodává pod názvem Janův olej. Při potírání čerstvých ran pomáhá k jejich rychlejšímu hojení, dá se použít i na masáže při bolestech zad a ischiasu.

Využití třezalky jako léčivky

Třezalka obsahuje řadu v léčitelství využitelných látek – červenofialové barvivo hypericin (v květech), glykosidy (rutin, hyperon, kvercitrin), silice, pryskyřici, vitamin C a provitamin A. Sbírá se její kvetoucí část a to ideálně krátce po rozkvětu.

Použití třezalky je velmi široké. Asi nejznámější je využití třezalky v lidovém léčitelství při léčbě úzkostí a depresi připomínajících stavů. Vhodné je pití čaje z třezalky, když trpíme stresem. Třezalkový čaj či výtažek z třezalky dále pomáhá při čištění krve, při chorobách plic, slinivky břišní i jater a zklidňuje podrážděný žaludek při žaludečních vředech. Doporučuje se i mladým dívkám, když mají nepravidelnou nebo bolestivou menstruaci. Výluh z třezalky se dá použít na omývání a léčbu hemeroidů.

Nenápadná žlutá rostlinka, třezalka tečkovaná (lat. Hypericum perforatum), je 10–100 cm vysoká bylina z čeledi třezalkovitých (Hypericaceae).
Nenápadná žlutá rostlinka, třezalka tečkovaná (lat. Hypericum perforatum), je 10–100 cm vysoká bylina z čeledi třezalkovitých (Hypericaceae).

Velmi známý je rovněž třezalkový olej, který se prodává pod názvem Janův olej. Při potírání čerstvých ran pomáhá k jejich rychlejšímu hojení, dá se použít i na masáže při bolestech zad a ischiasu. Pokud trpíte na záněty trojklanného nervu, mělo by pomoci vtírat olej do nejbolavějších partií. U kojenců, kteří trpí na koliky, můžete třezalkový olej použít na masáž bříška.

I když je třezalka velkým pomocníkem při mnoha onemocněních, při jejím užívání je třeba dodržovat několik pravidel. Zejména není dobré kombinovat třezalku s antidepresivy. Pozor také na slunění, pokud byste se předtím natřeli třezalkovým olejem, mohli byste se spálit rychleji, než byste čekali. Podobně problematickým může být i vnitřní užití třezalky.

Třezalkový čaj či výtažek z třezalky dále pomáhá při čištění krve, při chorobách plic, slinivky břišní i jater a zklidňuje podrážděný žaludek při žaludečních vředech.
Třezalkový čaj či výtažek z třezalky dále pomáhá při čištění krve, při chorobách plic, slinivky břišní i jater a zklidňuje podrážděný žaludek při žaludečních vředech.

Třezalka v přípravku Liftea Třezalka

Třezalku najdete v doplňku stravy Liftea Třezalka, který napomáhá při stavech, jako jsou stres, psychické vyčerpání a nervozita. Produkt se hodí pro každého, kdo potřebuje zmírnit své emoce a znovu navodit psychickou pohodu. Je nápomocen i lidem s mírnými stavy obsese. Produkt je vhodný pro lidi trpícími symptomy způsobenými stresem a dlouhodobým psychickým vyčerpáním, jako jsou chronický únavový syndrom, bolesti hlavy, nespavost, svalové bolesti apod. 

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu