Dnes téměř zapomenutá léčivka, yzop lékařský, zažívá své znovuzrození. Svými účinky se skvěle doplňuje se šalvějí v prostředcích proti pocení.
Dnes téměř zapomenutá léčivka, yzop lékařský, zažívá své znovuzrození. Svými účinky se skvěle doplňuje se šalvějí v prostředcích proti pocení.

Yzop lékařský – léčivka z klášterních zahrad

Dnes téměř zapomenutá léčivka, yzop lékařský, zažívá své znovuzrození. Svými účinky se skvěle doplňuje se šalvějí v prostředcích proti pocení.

Již Pietro Mathiolli ve svém Herbáři z roku 1562 říká: „Jest to rostlina zahradní, má množství ratolestí a větviček zdéli půldruhého střevíce, porostlých odspodu až nahoru pěkným, zeleným, podlouhlým a tuhým listím, vůně libé, chuti peprné a trochu hořké, jež uvolňuje odkašlávání, dává člověku pěknou barvu, čistí mozek a je vhodný pro staré lidi.“ Je proto škoda, že yzop není v současnosti tak populární, jak by si díky svým léčivým účinkům zasloužil. A i díky své kráse, která se dá využít v zahradní architektuře.

Yzop lékařský (lat. Hyssopus officinalis) je zástupcem čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Jedná se o 20–100 cm vysoký polokeř s čtyřhrannou, bohatě větvenou lodyhou. Yzop kvete od července do září pyskatými modrofialovými květy. Vyskytuje se především na sušších místech, kde hodně svítí slunce, jako jsou staré lomy, rumiště, skalky nebo stepní stanoviště. Vyžaduje vápnitou půdu.

Yzop lékařský je vysoký polokeř s čtyřhrannou, bohatě větvenou lodyhou kvetoucí pyskatými modrofialovými květy.
Yzop lékařský je vysoký polokeř s čtyřhrannou, bohatě větvenou lodyhou kvetoucí pyskatými modrofialovými květy.

Původní domovinou yzopu je oblast Středozemí. Do Čech a zbytku Evropy byl ale dovezen již ve středověku. Hojně se pěstuje v teplejších oblastech, kde může i zplaňovat.

Využití yzopu jako léčivky

Yzop je v léčitelství oblíbený již od středověku, kdy se pěstoval snad v každé klášterní zahradě. Sbírá se v době plného květu, kdy je v něm obsaženo nejvyšší množství účinných látek. Nejčastější využití yzopu je při zánětech hrdla a ústní dutiny, kdy se používá jako kloktadlo. Jako čaj je velmi vhodný zvláště pro děti, kterým dokáže rychle a účinně pomoci při zánětu průdušek a usnadnit vykašlávání hlenů. Ulevuje rovněž při nadýmání a bolestivé menstruaci, studený výluh se s úspěchem používá proti nadměrnému pocení (obyčejnému i klimakterickému). Doporučuje se rovněž jako posilující nápoj pro starší lidi. Výtažky z listů mají antibakteriální účinky. Olej s výtažky z yzopu se používá na masáže částí těla postižených ochrnutím po mozkové mrtvici.

Studený výluh z Yzopu se s úspěchem používá proti nadměrnému pocení (obyčejnému i klimakterickému).
Studený výluh z Yzopu se s úspěchem používá proti nadměrnému pocení (obyčejnému i klimakterickému).

Kde ještě se yzop uplatní?

Kromě toho, že je yzop léčivka, lze ho použít i jako koření. Je oblíbený zejména ve francouzské kuchyni, kde se používá do polévek, omáček, pomazánek nebo nádivek a je součástí některých likérů. Podobně jako levandule se i yzop používá na pot-pourri ke zlepšení a provonění vzduchu v místnostech.

Zajímavostí je také to, že pokud si tuto léčivku vysadíme na zahradu, bude nejen krášlit záhonek, ale zároveň také odpuzovat bělásky zelné.

Yzop se vyskytuje především na sušších místech, kde hodně svítí slunce, jako jsou staré lomy, rumiště, skalky nebo stepní stanoviště.
Yzop se vyskytuje především na sušších místech, kde hodně svítí slunce, jako jsou staré lomy, rumiště, skalky nebo stepní stanoviště.

Yzop v přípravku Liftea šalvěj + yzop

Yzop najdete v produktu Liftea Šalvěj + yzop jako důležitého pomocníka proti nadměrnému pocení. Jak klasickému – způsobenému teplem, tak například z důvodu stresu či například v období klimakteria u žen. Funguje jako pomocník stejně dobře proti pocení u žen i u mužů.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu